Lidia Mucha

doradca metodyczny
język polski

tel. kom.: 603-255-840 e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zespół Szkół Ogólnokształcących
w Kluczborku, ul. Mickiewicza 10

dyżur konsultacyjny:
środa 15:00 - 16:30 (zdalnie, telefonicznie, mejlowo)

kwiecień 2022

Serdecznie zapraszam na seminarium:

„Przygotowanie uczniów do matury – egzamin ustny z języka polskiego”, które odbędzie się 26.04.2022 zdalnie przez Teams o godz.17:00.

Omówione zostaną zagadnienia:

-przebieg egzaminu ustnego z języka polskiego,

- schematy poleceń dla ucznia,

- kryteria oceniania,

- zasady formułowania pytań podczas rozmowy ze zdającym,

- formy i metody pracy z uczniami przygotowujące do tej części egzaminu maturalnego.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zachęcam polonistów do sięgania po materiały dla nauczycieli zamieszczone na stronie Centralnej Komisji Edukacyjnej, które są stale uzupełniane i zawierają wiele ćwiczeń, które można wykorzystać do pracy z uczniami.

https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-maturalny-w-formule-2023/ 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informuję, że 4.04.2022 roku powtórzone zostanie szkolenie  "Egzamin maturalny z języka polskiego w roku 2023 i 2024 - merytoryczne i organizacyjne aspekty egzaminu". Odbędzie się zdalnie o godz. 17:00. Osoby chętne do zapoznania się z tematem proszę o zgłoszenia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Zagadnienia zostaną omówione zgodnie z materiałami opracowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

marzec 2022

Zapraszam na spotkanie polonistów, które odbędzie się  29.03.2022 o godz. 17:00 na platformie Teams. Tematem będą konteksty na maturze ustnej i pisemnej - sposoby przygotowania uczniów do matury (od 2023 roku).

---------------------------------------------------------------------------------------------

Na stronie CKE zamieszczone zostały pokazowe arkusze maturalne do egzaminu w formule 2023. Dołączono zasady oceniania (również dla osób z dysfunkcjami). Zachęcam Państwa do wykorzystania w pracy z uczniami. 

Zapraszam na spotkanie dotyczące egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku 2023 i 2024, które odbędzie się 14.03.2022 o godz.17:00 na platformie Teams. Zgłoszenia proszę wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na stronie CKE zamieszczono aneksy do informatorów do egzaminu maturalnego w latach 2023 -2024: https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-maturalny-w-formule-2023/informatory/ 

Przedstawiono zmiany, jakie wprowadzono. Jest wśród nich informacja, że uczeń nie musi  zdać wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym na 30%, zniesiono ten próg zaliczenia, wystarczy, że  podejdzie do egzaminu. Egamin ustny się odbędzie. 

Zapraszam Państwa na szkolenie, na którym przekażę  informacje pozyskane podczas spotkania z przedstawicielami CKE. Odbędzie się ono zdalnie  14.03.2022 o godz. 17:00. Serdecznie zapraszam.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zapraszam również na szkolenia:

"Notatka syntetyzująca - forma wypowiedzi na języku polskim" - odbędzie się zdalnie 9.03.2022 r. o godz. 17:00,

"Przygotowanie uczniów do matury w roku 2023 - konteksty w wypracowaniach" - odbędzie się zdalnie 29.03.2022 o godz. 17:00.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

luty 2022

Wymagania egzaminacyjne obowiązujące na maturze w latach 2023 i 2024 na stronie ministerstwa!

Na stronie MEiN zamieszczono informacje na temat egzaminów maturalnych w roku 2023 i 2024. Odbędą się na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie zapisów podstawy programowej, co wynika z konieczności prowadzenia przez określony czas zajęć w formie zdalnej.

Maturzyści będą musieli przystąpić obowiązkowo do czterech egzaminów pisemnych – z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego i minimum jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Więcej informacji na stronach: 

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wymagania-egzaminacyjne-obowiazujace-na-egzaminie-maturalnym-w-roku-2023-i-2024

file:///C:/Users/user/Downloads/Wymagania_egzaminacyjne_na_egzaminie_maturalnym_w_2023_r%20(5).pdf  

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zaproszam Państwa na warsztat:  Przygotowanie uczniów do matury w 2023 - kryterialne ocenianie wypracowań, który odbędzie się na platformie Teams 16.02.2021 roku o godz.17:00.

Omówione zostaną kryteria oceny wypracowania, a warsztat dotyczyć będzie praktycznego zastosowania kryteriów w ocenianiu prac uczniów.

Bardzo proszę o zgłoszenia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

styczeń 2022

Chciałabym  zaprosić Państwa na warsztat, który odbędzie się 11.01.2022 o godz. 17:00 na platformie Teams, a dotyczyć będzie notatki syntetyzującej - formy wypowiedzi obowiązujacej na maturze od 2023 roku. Omówione zostaną wyznaczniki formalne notatki i metodyka jej wprowadzania na języku polskim. Podczas warsztatu można będzie poznać zasady oceny notatki i na  konkretnych przykładach zastosować poznane kryteria.

Serdecznie zapraszam 11.01. 2022 o godz. 17:00 na platformie Teams. Mile widziane jest zgłoszenie, ponieważ jest to forma warsztatowa i wymaga określonej liczby uczestników (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło prekonsultacje propozycji wymagań edukacyjnych dotyczących egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2022/23 i 2023/24. Merytoryczne uwagi i opinie można wysyłać do 10 stycznia 2022 na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/prekonsultacje-propozycji-wymagan-egzaminacyjnych--zachecamy-do-udzialu (tam też w materiałach zamieszczone są wymagania egzaminacyjne).

Zapraszam do wzięcia udziału w prekonsultacjach.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

grudzień/styczeń 2021/22

Życzę Państwu w nowym roku przede wszystkim zdrowia i powrotu do spokojnego życia, do poczucia bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że rok 2022 będzie dla nas wszystkich radosny i pozwoli nam na czerpanie przyjemności z życia osobistego i zawodowego.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

grudzień 2021

Informuję, że szkolenie zaplanowane na 15 grudnia nie odbędzie się z powodu choroby doradcy.

 

------------------------------------------------------------------------------------------

Szanowni Państwo Poloniści,

serdecznie zapraszam na cykl warsztatów związanych z przygotowaniem uczniów do matury w 2023 roku. Pierwsze spotkanie odbędzie się 11.01.2022 roku o godz.17:00 (na platformie Teams) i dotyczyć będzie pracy nad notatką syntetyzującą.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

listopad 2021

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszam na spotkanie, które odbędzie się na paltformie Teams 24.11.2021 r. o godz.17:00.

Temat: Jak przygotować ciekawe materiały dla uczniów do pracy na lekcjach języka polskiego

Podczas seminarium zapoznam Państwa z możliwościami Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej w celu przygotowania materiałów dla uczniów do pracy w domu, w szkole, podczas nauki zdalnej i stacjonarnej. Będą Państwo mieli możliwość przygotowania przykładowego materiału do wykorzystania na lekcji lub jako zadania domowego. Zaprezentuję również, w jaki sposób przygotować indywidualną ścieżkę do pracy z uczniem zdolnym lub potrzebującym wsparcia, do indywidualizacji pracy z uczniami w zespole.

Serdecznie zapraszam:) 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

wrzesień 2021

Szanowni Państwo,

 jest mi bardzo miło, ponieważ z powierzenia Opolskiego Kuratora Oświaty będę w tym roku szkolnym kontynuowała funkcję doradcy metodycznego nauczycieli języka polskiego. Serdecznie zapraszam Państwa do współpracy.

Równocześnie zapraszam na pierwsze spotkanie, które odbędzie się na platformie Teams 29.09.2021 roku o godz. 17:00. Seminarium Jak budować dobre relacje w klasie i motywować uczniów do nauki podczas nauczania zdalnego i hybrydowego poprzedzone będzie sprawami bieżącymi: omówieniem zmian w lekturach szkolnych i organizacji roku szkolnego.

Aby w pełni służyć Państwu wsparciem, chciałabym poznać Państwa potrzeby i oczekiwania wobec doradcy, co pozwoli to na opracowanie planu szkoleń zgodnie z Państwa potrzebami. Bardzo proszę o przysyłanie zgłoszeń na szkolenia, o kontakt telefoniczny lub mejlowy, jeśli będzie Państwu potrzebne wsparcie doradcy. Oferuję również współpracę w postaci lekcji otwartych.

Jeszcze raz serdecznie zapraszam do współpracy.

Lidia Mucha

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------